Wiadomości z Kukrii [II/2016]

Orjon Surma honorowym obywatelem Kukrii

W dniu wczorajszym (tj. w środę 16 lutego) autonomarcha Kukrii Hadi Hoza nadał Orjonowi Surmie tytuł Honorowego Obywatela Autonomosu Kukrii. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Kukrii  dotychczas tytuły honorowe przyznawano wyłącznie mieszkańcom Kukrii w okresie historii przedinternetowej. Jak czytamy w postanowieniu autonomarchy, Surma otrzymał zaszczyty „w uznaniu znamienitych zasług na polu zarządzania systemami informatycznymi Demokracji Surmeńskiej” oraz za „pracę na rzecz integracji Autonomosu Kukrii z pozostałymi częściami Demokracji Surmeńskiej”. Ze źródeł zbliżonych do biura autonomarchy dowiedzieliśmy się, że Hoza był pod ogromnym wrażeniem wysiłku, jaki włożył Surma w przywrócenie stron internetowych Surmenii do pełnej funkcjonalności po ostatniej awarii, o której pisała Fona. Całość dokumentu, napisanego w języku polskim i kukryjskim, można przeczytać w tym miejscu.

Wielki Meczet coraz bliżej dla turystów

Dobiegają końca wytężone prace w kompleksie świątynnym Wielkiego Meczetu Dar Aqdas na Damakpurze, które mają na celu udostępnienie świątyni dla Innowierców, którzy pragną zwiedzić najświętsze miejsce kukryjskich muzułmanów. Kukryjska Agencja Prasowa dowiedziała się, że przeszkolono już specjalny zespół przewodników turystycznych, którzy każdorazowo będą towarzyszyli turystom odwiedzającym Dar Aqdas. Trwają końcowe prace nad oznakowaniem trasy i dostosowaniem pobliskiej stacji kolejowej do przyjmowania zwiedzających. Według planu przyjętego przez władze Autonomosu Kukrii zwiedzanie Wielkiego Meczetu będzie bezpłatne, jednak turyści będą obowiązani dostosować się do regulaminu zwiedzania meczetu, który zakłada m.in. noszenie przez cały czas trwania wizyty godnego i skromnego ubioru zakrywającego ręce, nogi i włosy. Lokalne władze planują otworzyć Wielki Meczetu Dar Aqdas na Damakpurze 15 marca.

Surmeńska Akademia Nauk z instytutem kukryjskim

Czy będzie można studiować język kukryjski? Wszystko wskazuje na to, że tak. Nowo wybrany rektor Surmeńskiej Akademii Nauk Petros Domestosigos zainicjował dyskusję na temat zreformowania surmeńskiego szkolnictwa wyższego. Według planowanej przez Domestosigosa struktury uniwersytetu, w skład projektowanego Wydziału Neofilologii miałaby wejść Katedra Studiów Kukryjskich, na której byłaby możliwa nauka języka kukryjskiego, kukriackiego, pahasztuńskiego, albijskiego oraz języka Harabów i Serapelów. Pieczę nad katedrą objąłby autonomarcha Kukrii Hadi Hoza, który przygotowuje pracę naukową na temat języka kukryjskiego. Jednocześnie rektor Domestosigos zaapelował do wszystkich Surmeńczyków o współpracę: „Wyciągam tu rękę, w pełni szczerze, zarówno do prawej jak i lewej strony naszego podziału politycznego. Zakopmy topór wojenny chociaż w tej jednej sprawie”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: