Wiadomości z Kukrii [I/2016]

Kukryjska Agencja Prasowa uruchamia serwis „Wiadomości z Kukrii”, w którym będą publikowane najnowsze informacje z naszej małej ojczyzny. Seria inspirowana jest podobnymi cyklami artykułów, które ukazują się w surmeńskiej Fonie oraz w rajńskim Dar al-Hayat.

Kukria ponownie częścią Surmenii

Po okresie przedłużającej się stagnacji w Kukrii, która zakończyła się obaleniem Republiki przez Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego, Najwyższy Przywódca Hadi Hoza podpisał w dniu 30 grudnia 2015 r. traktat o włączeniu Kukrii w skład Demokracji Surmeńskiej (zobacz treść traktatu). Z dniem 4 stycznia bieżącego roku Kukria stała się surmeńskim autonomosem, a Hadi Hoza objął urząd Autonomarchy Kukrii. Tego samego dnia Hoza złożył przysięgę obywatelską w Pałacu Deńskim w Kaharonei.

Wielki Meczet otwiera się na Innowierców

Wielki Meczet w Dar Aqdas na Damakpurze (zobacz wątek) zostanie wkrótce udostępniony niemuzułmańskim turystom. Jak poinformował Hadi Hoza na forum Demokracji Surmeńskiej, władze Autonomosu Kukrii rozpoczęły prace projektowe nad wytyczeniem oznakowanej ścieżki turystycznej w zespole świątynnym. Według autonomarchy Hozy, prace powinny zostać zakończone przed końcem lutego, natomiast pierwsi turyści mogliby zwiedzić Dar Aqdas w pierwszej połowie marca. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że wstęp na teren meczetu będzie możliwy wyłącznie w towarzystwie specjalnie wyszkolonego opiekuna.

Projekt statutu i symboli autonomosu

Na forum Demokracji Surmeńskiej zaprezentowano projekt nowych symboli Autonomosu Kukrii, a także projekt statutu organicznego regulującego ustrój autonomosu. Nowe symbole nawiązują do dawnej symboliki Kukrii i jednocześnie podkreślają w symboliczny sposób przynależności Kukrii do Surmenii, ponieważ orzeł Saladyna znajduje się na tarczy charakterystycznej dla surmeńskich nomosów. Projekt flagi można zobaczyć tutaj, natomiast projekt herbu jest dostępny w tym miejscu. Projekt statutu nie różni się od obowiązujących statutów Autonomosu Surmy i Skawlandii oraz Autonomosu Ciprofloksji. Szkic statutu organicznego Autonomosu Kukrii przeszedł bez większego echa, nie licząc jednorazowego komentarza „Popieram” autorstwa efety i tesmotety administracji Orjona Domestosigosa. Treść projektu można przeczytać w tym wątku.

Język kukryjski w Surmeńskiej Akademii Nauk?

Hadi Hoza poinformował Kukryjską Agencję Prasową na krótkim briefingu prasowym, iż pracuje nad obszerną pracą naukową na temat języka kukryjskiego. Według Hozy, prace nad książką „Język kukryjski. اللسان الکوقری” znajdują się już na półmetku. Jak donosi zaufane źródło, książka jest pisana na potrzeby nowo powstającej Surmeńskiej Akademii Nauk, w której będzie możliwe studiowanie języka Kuqri.

Reklamy

2 thoughts on “Wiadomości z Kukrii [I/2016]

  1. Hans pisze:

    To na jakim forum teraz działacie? P.S Nie macie nikogo do delgacji do OFE?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: